ЎЗБЕКИСТОН РЕСПУБЛИКАСИ ҚУРОЛЛИ КУЧЛАРИ ТИЗИМИДА ДАВЛАТ ХАРИДЛАРИНИ ТАШКИЛ ЭТИШНИНГ ОБЪЕКТИВ ЗАРУРИЯТИ
Давлат харидлари, бюджет маблағлари, молиявий назорат, бозор элементи, эркин рақобат, товар сифати, хизмат ва ишлар, давлат буюртмачилари, ахборот-коммуникация технологиялар, маблағлар натижавийлиги, харидор ва иштирокчилар.Abstract
Ушбу мақолада бюджет маблағларидан самарали ва мақсадли фойдаланишда давлат харидларининг аҳамияти ҳамда уни амалга оширишда Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучлар тизимидаги айрим ечимини топиш керак бўлган муаммоларни ҳал қилиш борасида таклиф ва тавсиялар ёритиб берилган.
Ўзбeкиcтoн Pecпyбликacининг Бюджeт Кoдeкcи. Ўзбeкиcтoн Pecпyбликacи қoнyни. ЎPҚ-360-coн. 26.12.2013.Ўзбeкиcтoн Pecпyбликacи қoнyн ҳyжжaтлapи тўплaми, 2013 йил
№52-И-coн.
Ўзбeкиcтoн Pecпyбликacининг 2021 йил 22 aпрeлдaги ЎPҚ-684coн “Дaвлaт xapидлapи тўғpиcидa”ги Қoнyни.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2024 йил 10 июлдаги “Бюджет маблағларидан фойдаланиш устидан молиявий назоратни кучайтириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПФ-100-сон Фармони.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 28 январдаги “2022-2026 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегияси тўғрисида”ги ПФ-60-сон Фармони.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2020 йил 20 майдаги “Дaвлaт xaридлaрини aмaлгa oшириш билaн бoғлиқ тaртиб-тaoмиллaрни тaшкил этиш вa ўткaзиш тaртиби тўғриcидaги низoмни тacдиқлaш ҳaқидa”ги 276-сон Қaрoри.